جورج سوروس کیست؟

شرح مختصر
جورج سوروس
سال تولد: 12 اوت 1930
محل تولد: بوداپست، مجارستان
ملیت: مجارستانی و آمریکایی
حرفه: تاجر مجارستانی-آمریکایی، سرمایه‌گذار، بازرگان، کنشگر سیاسی، نویسنده، بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره شرکت مدیریت سرمایه سوروس
محل سکونت: آمریکا
وضعیت تاهل: متاهل
همسران: آنالیزه ویچاک (ازدواج 1960 – طلاق 1983)، سوزان وبر ( ازدواج 1983- طلاق 2005)، تامیکو بولتون (ازدواج 2013 تا اکنون)
فرزندان: الکساندر سوروس، آندره آ سوروس، جاناتان سوروس، گریگوری سوروس، رابرت سوروس
تحصیلات: لیسانس، کارشناس ارشد و دکترا اقتصاد، فارغ التحصیل از مدرسه اقتصاد لندن
دارایی خالص (2023): 9 میلیارد دلار

جورج سوروس (جورج شوارتز) متولد 12 اوت 1930، در بوداپست، مجارستان، سرمایه دار، نویسنده، بشردوست و فعال آمریکایی است. موفقیت او به عنوان یک سرمایه گذار، وی را به یکی از ثروتمندترین مردان جهان تبدیل کرد. همچنین سوروس به عنوان حامی قدرتمند و با نفوذ اهداف اجتماعی لیبرال نیز شناخته می شود.

اوایل زندگی جورج سوروس

جورج سوروس (George Soros) یک سرمایه گذار و نیکوکار میلیاردر مجارستانی-آمریکایی است که تأثیر قابل توجهی بر بازار مالی جهانی و اهداف عدالت اجتماعی گذاشته است. سوروس در یک خانواده مرفه یهودی به دنیا آمد، با ورود نازی‌ها به مجارستان در سال 1944، زندگی‌اش مختل شد. او از اشغال نازی ها جان سالم به در برد و بعداً در طول رژیم کمونیستی از مجارستان گریخت و در سال 1947 آنها به لندن نقل مکان کرد. سوروس در مدرسه اقتصاد لندن زیر نظر کارل پوپر فلسفه خواند، اما برنامه های خود برای فیلسوف شدن را کنار گذاشت.

او مدرک اقتصاد را از مدرسه اقتصاد لندن دریافت کرد و به عنوان یک تاجر در شهر نیویورک کار کرد و در سال 1970 صندوق تامینی خود را با نام Soros Fund Management تاسیس کرد. سپس او به بانک تجاری لندن، سینگر و فریدلندر پیوست. در سال 1956 او به شهر نیویورک نقل مکان کرد، جایی که در ابتدا به عنوان یک تحلیلگر اوراق بهادار اروپا کار کرد و به سرعت توانایی های خود را نشان داد.

سوروس به دلیل استراتژی های سرمایه گذاری موفق خود، از جمله سفته بازی ارز، که میلیاردها دلار سود برای او به همراه داشت، شناخته شد. او با دارایی خالص بیش از 9 میلیارد دلار تا سال 2023، یکی از موفق ترین سرمایه گذاران تاریخ محسوب می شود. با این حال، سوروس به خاطر فعالیت های بشردوستانه اش که در دهه 1970 از طریق بنیادهای جامعه باز خود آغاز کرد نیز شناخته شده است.

شغل جورج سوروس

جورج سوروس یک سرمایه گذار بسیار موفق و مدیر صندوق های تامینی است که به طور گسترده به عنوان یکی از موفق ترین و تاثیرگذارترین چهره ها در دنیای مالی شناخته می شود. پس از تحصیل در رشته اقتصاد در دانشکده اقتصاد لندن، سوروس کار خود را در امور مالی به عنوان کارمند در یک بانک تجاری در لندن آغاز کرد. در اوایل دهه 1960، او به شهر نیویورک نقل مکان کرد تا در وال استریت کار کند، جایی که در نهایت در سال 1970 صندوق تامینی خود، Soros Fund Management را تأسیس کرد.

استراتژی های سرمایه گذاری سوروس در طول سال ها به طور گسترده مورد مطالعه و تقلید قرار گرفته است و شهرت او به عنوان یک سرمایه گذار اصلی تنها با گذشت زمان افزایش یافته است. او به‌خاطر توانایی‌اش در تشخیص روندهای کلان اقتصادی و شرط‌بندی جسورانه روی ارزها و کالاها شهرت دارد و صندوق تامینی او برای چندین دهه سالانه بیش از 20 درصد بازدهی ارائه کرده است.

سوروس علاوه بر موفقیت در امور مالی، یک بشردوست و فعال سیاسی فعال در طول زندگی حرفه ای خود بوده است. او میلیاردها دلار به طیف وسیعی از اهداف، از جمله آموزش، مراقبت های بهداشتی، و حقوق بشر اهدا کرده است، و او مدافع سرسخت اصلاحات دموکراتیک و عدالت اجتماعی در سراسر جهان بوده است.

در حالی که کار سوروس با موفقیت های شگرف و دستاوردهای بشردوستانه مشخص شده است، موضوع بحث و انتقاد نیز بوده است. مشارکت او در سیاست و فعالیت‌های سیاسی او را تبدیل به تیر برقی برای انتقاد از جناح راست و چپ کرده است و او در طول سال‌ها موضوع تئوری‌های توطئه متعددی بوده است. علیرغم این چالش ها، سوروس در هر دو زمینه امور مالی و بشردوستانه یک چهره تأثیرگذار باقی مانده است و احتمالاً میراث او برای سال های طولانی احساس می شود.

اهداف بنیاد سوروس

هدف بنیادهای جامعه باز جورج سوروس ترویج حقوق بشر، دموکراسی و عدالت اجتماعی در سراسر جهان است. سوروس میلیاردها دلار به اهداف مختلف از جمله آموزش، مراقبت های بهداشتی و حمایت از حقوق بشر کمک کرده است. او همچنین از جنبش‌ ها و سازمان‌ های سیاسی که با ارزش‌ های او همسو هستند، از جمله بهبود زندگی سیاه‌پوستان، فعالیت‌ های تغییر آب و هوا و اصلاحات دموکراتیک، حمایت کرده است.

سوروس علی‌رغم تلاش‌ های بشردوستانه‌اش، با انتقادات و جنجال‌ هایی مواجه شده است، به‌ویژه از سوی سیاستمداران راست‌گرا و نظریه‌پردازان توطئه که او را متهم به استفاده از ثروت و نفوذ خود برای تضعیف دولت‌ها و دستکاری رویدادهای جهانی می ‌کنند. با این حال، سوروس همچنان به اهداف بشردوستانه خود متعهد است و به استفاده از ثروت و منابع خود برای حمایت از اهداف عدالت اجتماعی در سراسر جهان ادامه می دهد. از جورج سوروس به عنوان پدر انقلاب های مخملی نیز یاد می شود.

فراز و نشیب شغلی سوروس

در سال 1973 سوروس صندوق سوروس را تأسیس کرد (بعدهاQuantum Endowment Fund)، یک صندوق تامینی که متعاقباً طیفی از شرکت‌ های مرتبط را ایجاد کرد. تصمیمات جسورانه او برای سرمایه گذاری باعث شد که سرمایه ها به سرعت رشد کنند، اما همه ریسک های او موفقیت‌آمیز نبود. او به درستی سقوط بازار سهام در سراسر جهان در اکتبر 1987 را پیش‌بینی کرد – اما به اشتباه پیش‌بینی کرد که سهام ژاپن از همه بیشتر سقوط خواهد کرد.

وضعیت سوروس به عنوان یک سرمایه دار تقریباً افسانه ای در سپتامبر 1992 زمانی که دولت بریتانیا ارزش پوند استرلینگ را کاهش داد، تثبیت شد. سوروس از طریق گروه شرکت‌ های کوانتومی خود ، میلیاردها پوند در روزهای قبل از کاهش ارزش پول فروخته بود که بیشتر آن را با پول قرض گرفته شده خریداری کرده بود. پس از آن، سوروس پوند را پس گرفت، پولی را که قرض گرفته بود پس داد و حدود یک میلیارد دلار سود کرد.

افراد دیگری نیز از سقوط پوند سود بردند، اما وسعت عملیات سوروس، عملیات‌ های سایرین را کوچکتر کرد، و این بازی باعث شد او لقب «مردی را که بانک انگلستان را شکست را بگیرد. با این حال، در سال 1994، به نظر می ‌رسید که غرایز او – حداقل به طور موقت – او را ناکام گذاشت، زیرا او حدس می ‌زد که ارزش دلار در برابر ین ژاپن افزایش خواهد یافت. در عوض، دلار در تمام سال کاهش یافت و صندوق کوانتوم صدها میلیون در یک روز در ماه فوریه از دست داد.

اگرچه او دست داشتن در حملات به بات تایلند در سال 1997 را تکذیب کرد، نام سوروس به زودی با بحران مالی که در سال بعد آسیا را فرا گرفت، مرتبط شد. ماهاتیر بن محمد، نخست وزیر مالزی ، سوروس را متمایز کرد و گفت که او مسئول کاهش رینگیت است. در واقع، سوروس در نتیجه این بحران میلیاردها دلار از دست داده بود.

وضعیت مالی جورج سوروس با سودهای اولیه سهام در سال 1999 بهبود یافت، اما سبک سرمایه‌گذاری او پس از انفجار حباب فناوری در سال 2000 محافظه‌کارانه‌تر شد. در دسامبر 2002، دادگاهی در فرانسه، سوروس را به‌خاطر یک معامله سهام در سال 1988 که شامل خدمات مالی بود، محکوم کرد.

شرکت societe generale، 2.2 میلیون یورو (2.9 میلیون دلار) جریمه شد. سوروس به این حکم اعتراض کرد، اما در سال 2006 توسط Cour de Cassation (بالاترین دادگاه فرانسه) تایید شد. سوروس در ژوئیه 2011 با توجه به قوانین فدرال جدید در مورد صندوق های تامینی، اعلام کرد که صندوق وقف کوانتوم دیگر مدیریت پول سرمایه گذاران خارجی را نخواهد داشت. در عوض، فقط دارایی های سوروس و خانواده اش را اداره می کند.

فعالیت سیاسی و بشردوستانه سوروس

در سال 1984 سوروس از برخی از سودهای خود برای ایجاد بنیاد سوروس استفاده کرد. بنیادهای جامعه باز، یک سازمان بشردوستانه است که شامل شبکه ای از بنیادها بود. بیشتر کارهای اولیه بر اروپای شرقی متمرکز بود. این فعالیت ها از مجارستان شروع شد، او در مجارستان بورسیه های تحصیلی اعطا کرد، کمک های فنی ارائه داد و به مدرن سازی مدارس و مشاغل کمک کرد. با وجود اینکه مجارستان هنوز یک کشور کمونیستی بود، اما بنیاد سوروس توانست بدون دخالت دولت فعالیت کند.

با پایان یافتن جنگ سرد و فروپاشی رژیم شوروی، سوروس در چکسلواکی، لهستان، روسیه و یوگسلاوی بنیادهایی را تأسیس کرد. برخی از منتقدان استدلال می‌ کردند که او ناسازگار است – «کوتاه‌مدت‌گرایی» در دولت ‌های غربی را محکوم می ‌کرد و در عین حال از سفته‌بازی کوتاه‌مدت ارز پول به دست می‌ آورد. با این حال، او همچنان مبالغ قابل توجهی را برای کمک به استقرار دموکراسی در اروپای شرقی و جاهای دیگر صرف کرد.

در اوایل قرن بیست و یکم، بنیادهای جامعه باز در بیش از 70 کشور فعال بودند. در سال 2017 گزارش شد که سوروس در سال های اخیر حدود 18 میلیارد دلار به این سازمان کمک کرده است و آن را به یکی از بزرگترین گروه های بشردوستانه جهان تبدیل کرده است. همچنین  جورج سوروس در فعالیت های سیاسی و سایر اقدامات بشردوستانه شرکت داشت.

در سال 2003، او بودجه راه اندازی را برای اتاق فکر لیبرال مرکز پیشرفت آمریکایی فراهم کرد، و متعهد شد میلیون ها دلار به گروه هایی مانند MoveOn.org برای مخالفت با انتخاب مجدد رئیس جمهور جورج دبلیو بوش، جمهوری‌خواه ، در سال 2004 کمک کند. او بعداً از حامیان برجسته مبارزات انتخاباتی سناتور دموکرات باراک اوباما در سال ‌های 2008 و 2012 بود و در انتخابات 2016 به هیلاری کلینتون و در سال 2020 به جو بایدن کمک مالی کرد.

سال 2010 سوروس 100 میلیون دلار به سازمان غیردولتی دیده بان حقوق بشر داد. سوروس با حمایت خود از دموکرات ها و اهداف لیبرال، بارها مورد انتقاد جمهوری خواهان و محافظه کاران قرار گرفت و او اغلب کانون تئوری های توطئه بی اساس بود. در سال 2019 مستندی به نام او ساخته شد.

جوایز و دستاوردهای جورج سوروس

جورج سوروس در طول زندگی خود جوایز و تقدیرنامه های متعددی دریافت کرده است. در سال 1995، به پاس تلاش ‌ها و کمک‌ های بشردوستانه‌اش در حوزه مالی، به سوروس مدرک افتخاری از دانشگاه آکسفورد اعطا شد.

در سال 2004، ملکه الیزابت دوم به دلیل کمک هایش در ترویج دموکراسی و حقوق بشر، به عنوان شوالیه افتخاری فرمان امپراتوری بریتانیا منصوب شد. سوروس جوایز متعدد دیگری را برای کارهای بشردوستانه خود دریافت کرده است، از جمله مدال بشردوستی کارنگی، مدال آزادی ریاست جمهوری و جایزه هاینریش هاینه.

همچنین سوروس به‌خاطر کمک‌ هایش در حوزه مالی شناخته شده است، از جمله اینکه چندین بار توسط مجله تایم به عنوان یکی از 100 فرد تأثیرگذار جهان معرفی شده است. سوروس بیش از دوازده کتاب، از جمله کیمیاگری مالی، که به طور گسترده به عنوان یک اثر اساسی در زمینه اقتصاد مالی شناخته می شود، تألیف کرده است.

سوروس بنیانگذار و رئیس بنیاد جامعه باز است که یکی از بزرگترین سازمان های بشردوستانه در جهان می باشد که ماموریت آن ترویج دموکراسی، حقوق بشر و عدالت اجتماعی است. اینها تنها چند نمونه از دستاوردها و تقدیرهای متعددی است که جورج سوروس در طول زندگی خود دریافت کرده است. تأثیر او در زمینه های مالی و بشردوستانه به طور گسترده ای به رسمیت شناخته شده است و او همچنان یکی از چهره های تأثیرگذار در شکل دادن به آینده این حوزه ها است.

آثار و کتاب های جورج سوروس

  • جمله کیمیاگری مالی (1987)
  • بحران سرمایه داری جهانی، جامعه باز در خطر (1998)،
  • پارادایم جدید برای بازار های مالی، بحران اعتباری 2008 و معنای آن (2008)

سوالات متداول

جورج سوروس چه کسی است؟

جورج سوروس، تاجر و سرمایه‌گذار برجسته‌ای است که در بیشتر دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ به عنوان یک مدیر سرمایه‌گذاری مشهور شد. او برای بازگشت درآمدهای بسیار بالایی که از سرمایه‌گذاری در بازارهای مختلف به دست می ‌آورد، شهرت دارد.

جورج سوروس چه کارهایی انجام می‌ دهد؟

جورج سوروس بیشتر به عنوان سرمایه‌گذار و تاجر شناخته می ‌شود و در حوزه‌های مختلفی مانند بورس، سرمایه‌گذاری در ارز و املاک، فعالیت دارد. او همچنین بنیادی را به نام بنیاد جورج سوروس برای حمایت از حقوق بشر، دموکراسی و حکومت قانون در سراسر جهان تأسیس کرده است.

آیا جورج سوروس یک فعال سیاسی است؟

جورج سوروس از طریق بنیاد خود به اهداف سیاسی می‌ پردازد و در گذشته برای حمایت از مبارزاتی مانند جنبش دموکراتیک در اروپای شرقی و مبارزه با آفریقای جنوبی آپارتاید، کمک ‌های مالی ارائه داده است. او همچنین به‌عنوان یکی از حامیان قوی احزاب دموکرات آمریکا شناخته می ‌شود.

داریی خالص جورج سوروس چقدر است؟

طبق تحقیقات ما، دارایی خالص جورج سوروس 9 میلیارد دلار برآورد شده است. دارایی خالص جورج سوروس تا حد زیادی نتیجه موفقیت او به عنوان یک تاجر مجارستانی-آمریکایی است.

ملیت جورج سوروس چیست؟

سوروس اصالتا مجارستانی است و سپس به انگلستان مهاجرت کرد. او در آنجا در مدرسه اقتصاد لندن تحصیل کرد و در نهایت یک حرفه موفق در امور مالی ایجاد کرد. او در سال 1961 شهروند ایالات متحده شد و از آن زمان به دلیل تلاش های گسترده بشردوستانه و مشارکت در اهداف مختلف اجتماعی و سیاسی شناخته شده است. به این ترتیب، ملیت سوروس را می توان هم مجارستانی و هم آمریکایی دانست که منعکس کننده بخش های مختلف هویت و تجارب زندگی او است.

منابع معتبری که در نوشتن این مقاله از آنها بهره گرفته‌ایم: mhdfxtrader.com و fresherslive.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *